Ekologiczność rozwiązań i wielkoformatowe elementy to najpopularniejsze trendy w projektowaniu przydomowych alejek, podjazdów oraz tarasów z płyt betonowych. Poza uznanymi wzorami, warto zwrócić również uwagę na nowości 2024!
Już niebawem w pełni wystartuje sezon budowlany. Wiosna to dobry moment na to, by pomyśleć o ewentualnych zmianach w aranżacji przestrzeni wokół domu. W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, niesłabnącą popularnością cieszą się wieloformatowe płyty betonowe, z których ułożymy alejki, podjazdy czy tarasy. Poza znanymi od kilku sezonów produktami wciąż przybywa nowych propozycji, co ma związek ze zmieniającymi się trendami w aranżacji ogrodów. Architekci projektujący przestrzeń wokół domu coraz częściej stawiają na ekologię. Wybierają płyty ażurowe lub takie, które przy odpowiednim ułożeniu umożliwiają odprowadzanie wód opadowych bezpośrednio do gruntu – z korzyścią dla środowiska. Woda akumuluje się w glebie, co jest istotne dla roślin, a w miesiącach letnich wpływa pozytywnie na wilgotność powietrza. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązań chroni działkę przed zalaniem w wyniku nawalnych opadów deszczu, a ponadto obniża temperaturę otoczenia. Ten trend w budowie nawierzchni wokół domów jest popularny również wśród inwestorów – zwłaszcza w takich lokalizacjach, gdzie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ograniczają maksymalną powierzchnię zabudowy na działce. Przestrzeń biologicznie czynna w nawierzchni wykonanej z ekologicznych płyt i kostek może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, co pozwala uzyskać dodatkowe metry kwadratowe do zabudowy. To jednak nie wszystkie wiodące trendy. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom dostępnym na rynku.
Ekologia na fali
Trendy eko z roku na rok zyskują na popularności. Przewidują one zastosowanie nie tylko prostych kostek ażurowych, ale również produktów, które na pierwszy rzut oka wcale nie wyglądają na ekologiczne. Na rynku zadebiutowała płyta Polbruk Dynamik w kształcie fali. Pojedynczy element nie ma otworów, ale pomiędzy płytami można zostawić puste miejsca i wypełnić je grysem czy obsiać trawą. Możliwych kombinacji jest naprawdę wiele – eko powierzchnie mogą przyjmować kształt fali, oczek czy nieregularnych i falistych linii. Daje to swobodę zwiększania lub zmniejszania powierzchni biologicznie czynnej wedle uznania i potrzeb. Dzięki temu każda nawierzchnia zbudowana z płyt Dynamik będzie niepowtarzalna. Dynamik doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji. Cechuje się stonowaną i uniwersalną kolorystyką wchodzącą w ciekawy kontrast z zielenią ogrodu. Jest on dostępny w trzech odcieniach szarości: nerino, grafitowym i stalowym oraz w kolorze beżowym (ivory). Podobnym rozwiązaniem, które pozwala na stworzenie powierzchni biologicznie czynnej między płytami, jest kostka Ekotriada. Obecność specjalnych wypustek na boku każdego elementu wymusza powstanie czegoś w rodzaju „szerokich fug”, które wypełnia się drobnymi kamykami. Na 100 mkw. wykonanej w ten sposób nawierzchni aż 14 mkw stanowią powierzchnie bioaktywne. Ekotriada doskonale sprawdzi się w każdym zastosowaniu, bo ma grubość 8 cm. Będzie dobrym rozwiązaniem na chodniki i alejki, ale również na podjazd. Nowoczesne w designie elementy są utrzymane w trzech odcieniach szarości – nerino, szarym i grafitowym. Kostki można zestawiać w dowolne kombinacje kolorystyczne w ramach jednej aranżacji. Eko kostek jest znacznie więcej - warto zwrócić uwagę m.in. także na Extrano, Ekotech czy oldschoolową Mebę.
Mega płyty w cenie
W modzie są nadal duże formaty, a wśród nich klasyki, takie jak największa płyta w ofercie Polbruk, czyli Magna. Jest ona dostępna w kolorze nerino (jasnoszary) i dwóch formatach – 50x75 cm i 75x100 cm. Świetnie nadaje się praktycznie do każdego zastosowania, gdyż ma grubość 8 lub 10 cm. W designie jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się w aranżacjach w stylu nowoczesnym, skandynawskim, japońskim czy japandi będącym połączeniem azjatyckiego minimalizmu ze skandynawską przytulnością. Ciekawą alternatywą wśród wielkoformatowych płyt mogą być nowości - Plano i Plano Mix. Pierwsza z nich to prawdziwy olbrzym o rozmiarze 80x80 cm i grubości 8 cm. Stwarza ona podobne możliwości zastosowania jak Magna, jednak jej niewątpliwym atutem jest aż sześć wersji kolorystycznych i dwie różne faktury. W wersji gładkiej są to trzy szarości – nerino, stalowy grafitowy oraz jeden beż (ivory), a w wersji drobnopłukanej są to melanżowe i „drobnoziarniste” szarości, takie jak inez (jaśniejsza) czy ardo (ciemniejsza). W podobnych kolorach występuje Plano Mix, w tym przypadku dostępne są jednak aż trzy duże formaty płyty – 50x80, 40x80 i 30x80 cm. Dzięki temu można z nich tworzyć inspirujące kolaże złożone z płyt o różnych rozmiarach i odcieniach. Duże płyty, poza jednolitą nawierzchnią, można również ułożyć metodą step by step. To doskonały pomysł na opaskę dookoła domu, deptak w ogrodzie, ale też dodatkową powierzchnię bioaktywną. Alternatywą dla dużych i ciężkich elementów na tarasie mogą być tegoroczne nowości w ofercie Polbruk, czyli płyty gresowe Cerro i Tono. Obydwie są dość duże, bo to kwadraty o boku 59,3 cm, ale także bardzo cienkie, gdyż ich grubość to zaledwie 2 cm! Różni je deseń i kolorystyka. Powierzchnia Cerro wygląda niczym beton. Dostępne są dwa odcienie: cosmo (szary) i prawie biały – adular. Natomiast Tono wygląda jak kamień. Występuje w dobrze znanym odcieniu nerino (jasnoszary) i dim (ciemniejszy szary). Ich zaletą jest to, że są one mrozoodporne i nienasiąkliwe, co ma olbrzymie znaczenie przy zastosowaniach zewnętrznych.
Nietypowe kształty, kolory i wzory
Poza eko rozwiązaniami i płytami wielkoformatowymi warto zwrócić uwagę także na inne elementy betonowe. Każda aranżacja przestrzeni wokół domu będzie prezentowała się inspirująco, gdy zastosujemy te o nietypowym kształcie lub ułożone w niesztampowy sposób. Mogą to być na przykład płyty w kształcie trapezu z serii Bosso. Na większych powierzchniach stworzą one wzory przypominające geometryczne wazy lub diamenty. Innym przykładem tego rodzaju produktów jest Exa o wyglądzie nieco bardziej ekstrawaganckiego plastra miodu czy Petra kojarząca się ze spękaną słońcem pustynną ziemią.
W modzie, poza dużymi płytami i eko rozwiązaniami, jest również układanie betonowych elementów w niesztampowy sposób. Tu pozycję numer jeden zajmuje „jodełka”. Dawniej w ten sposób układano trakty w starożytnym Rzymie, później parkiety w mieszkaniach, obecnie wzór jodełki pojawia się też na panelach, które mają imitować ułożony właśnie w jodełkę drewniany parkiet, kafelkach czy tapetach. W rzucie płaskim wzór ten przypomina wyglądem choinkę. Z powodzeniem wykorzystamy go zarówno na przydomowym tarasie czy podjeździe. Idealne do jego wykonania będą takie płyty, jak Metrik, czyli długie (28 cm) i wąskie (7 cm) elementy. Są one dostępna w dwóch grubościach 6 i 8 cm oraz w czterech kolorach – nerino, stalowym, bazaltowym i korten (rdzawa blacha). Wszystkie wprost idealnie sprawdzą się w aranżacjach otoczenia nowoczesnego domu.
Jeśli już poznaliśmy tegoroczne trendy, to teraz pozostaje tylko wybrać ten, który pozwoli stworzyć niezapomnianą aranżację wokół domu. Czas działać, bo już niebawem życie towarzyskie znów przeniesie się na taras i do ogrodu.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem
Link do strony artykułu: https://2fstatic.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/3-top-trendy-w-aranzacji-przestrzeni-wokol-domu-2024